steak

Postitatud

Treeningute vahepalaks räägime seekord spordiharrastaja toiduvalikust. Tervisliku toitumise roll treeningprotsessis on tegelikult suurem, kui arvame. Igasugused teiperid ja muud võistluseelsed toitumisnipid jätame sedapuhku välja. Priit Ailt annab lihtsad toitumisnipid, kuidas sooritada tööpäevajärgne treening energiliselt ja tulemuslikult.

Mida süüa enne tööpäeva järgset treeningut?

Kõige parem on, kui 2-3 tundi enne treeningut on söödud täisväärtuslik lõunasöök. Kui oled “taldrikureeglist” midagi kuulnud, siis ühe kolmandiku võiks moodustada kanaliha, sealiha, loomaliha või kala, teise kolmandiku kartul, riis, pasta või tatar ning viimane kolmandik koosneb juurviljadest ehk toorsalatist. Spordiga aktiivselt tegelev inimene ei pea kartma ka väikest magustoitu pärast lõunasööki (kulutad selle õhtuses treeningus kindlasti ära).

Kui lõunasöök on jäänud kaugele ning tunned, et vajad enne treeningut lisaenergiat, on mõistlik süüa müslibatoon või mõni puuvili. Vali vahepala iseloom spordialast lähtudes. Näiteks rattasadulasse võid istuda kohe pärast müslibatooni söömist, kuid jooksma minnes võiks veidi oodata. Oled ehk ise proovinud, mis tunne on kohe pärast tahke toidu söömist jooksma hakata?

Treeningujärgne toiduvalik

Pärast treeningut on oluline, et taastaksid võimalikult kiiresti süsivesikutega energiavarud, et aidata treeningu käigus lõhutud lihased taas üles ehitada. Toitudest on head banaanid, rosinad ja kuivatatud ploomid, võib tarbida ka spordijooke. Lisaks süsivesikutele võiks treeningujärgne taastusjook sisaldada ka valke. Kui aga tunni jooksul on võimalik einestada, pole toidulisandid hädavajalikud.

Treeningujärgne toidukord olgu rikkalik. Hoolitse selle eest, et organism saaks nii süsivesikuid riisi, pasta, kartuli, tatra või täisteraleiva näol ning valkusid. Head valguallikad on lihatooted, kodujuust, kohupiim ja munad. P.S. Kui toitud treeningu järgselt liiga kergelt, pikeneb oluliselt treeningujärgne taastumisperiood.